Jeszcze wczoraj niepotrzebny odpad, dziś cenny materiał, który można ponownie wykorzystać. Podejście do zużytych wyrobów mocno się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat. Decyduje o tym ekologia, ale i ekonomia – kurczące się zasoby i stale rosnące ceny surowców. Dotyczy to również odpadów budowlanych i rozbiórkowych, powstających przy budowie lub remoncie domu. Gdzie zatem oddać stare okna, gdy decydujemy się na ich wymianę?
Zużytą plastikową butelkę wrzucamy do pojemnika na plastiki, a makulaturę do kosza na papier – te nawyki weszły nam już w krew. Segregując odpady, pozwalamy im powrócić do obiegu, żeby mogły być przetworzone zamiast wylądować na śmietniku. A co zrobić ze starymi oknami? Tego typu wyroby wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, z myślą o wyższym komforcie użytkowania budynku, ograniczeniu strat ciepła i poprawie estetyki. Przy okazji tej inwestycji powstaje wiele odpadów, które mogą być jednak poddane recyklingowi. O czym powinniśmy wiedzieć jako inwestorzy, żeby dać starym oknom szansę na „drugie życie”?
Co zrobić ze zużytymi oknami z demontażu?
Po tym, jak nowe okno zostanie już zamontowane, możemy cieszyć się ciepłem, ciszą i wygodą jego obsługi. A co zrobić ze starą stolarką okienną? Jeśli jej parametry użytkowe na to pozwalają, to można ją wykorzystać ponownie w budynku gospodarczym, gdzie wymagania odnośnie ochrony termicznej nie są tak wysokie, jak w obiekcie mieszkalnym.
Zazwyczaj po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach eksploatacji okna są już jednak mocno zużyte. Gdy mamy do czynienia z wyrobami drewnianymi może być to jednak…atutem. Stare profile okienne z drewna są bowiem obecnie na topie, tworzy się z nich np. lustra czy ramy do obrazów, często nawet jeszcze je postarzając. Jeśli więc mamy takie produkty z demontażu, to samodzielnie możemy je przerobić na atrakcyjną dekorację domu.
Trzecia opcja na zagospodarowanie zużytych okien z PVC, drewna i aluminium to oddanie ich do odpowiedniego punktu zbiórki odpadów, tzw. PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). Zgodnie z przepisami prawa, obowiązek ten spoczywa na firmie demontującej stolarkę i realizującej następnie montaż nowych okien. Powinna ona od nas odebrać, a następnie przekazać do takiego punktu odpady budowlane w ilości nie większej niż montowany nowy towar tego samego rodzaju. Najlepiej więc ustalić tę kwestię już na etapie zakupu w salonie sprzedaży, przy wyborze nowych produktów wraz z montażem.
Powstają też wyspecjalizowane skupy stolarki okiennej z demontażu, gdzie wystarczy zgłosić chęć odbioru zużytych wyrobów, podając kilka niezbędnych informacji. Korzystając z tego typu rozwiązań prowadzonych przez profesjonalne firmy, mamy pewność, że produkty zostaną poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii, w trosce o środowisko naturalne.
Drugie życie starych okien
Proces demontażu stolarki okiennej to tak naprawdę równocześnie odzyskanie cennych surowców – szkła, stali, drewna, PVC czy też aluminium. Recykling tych materiałów przynosi szereg korzyści – redukcję zużycia zasobów, które ulegają przecież wyczerpaniu, oszczędność energii i zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz mniej odpadów na wysypiskach.
Można to bardziej szczegółowo przedstawić na przykładzie PVC, z którego wykonane są bardzo popularne obecnie profile okien. Czas „życia” PVC wynosi nawet 350 lat i może być ono przetwarzane wielokrotnie, bez straty swoich właściwości użytkowych, co czyni je bardzo dobrym surowcem do recyklingu. Zamiast zalegać na składowisku może ponownie trafić do obiegu. Nowoczesne profile powstające z PVC z odzysku są równie wytrzymałe i trwałe, jak te pochodzące z materiału pierwotnego. Gdy wybieramy wyprodukowane z ich udziałem okna otrzymujemy wyrób wysokiej jakości, a przy tym wytworzony w sposób mniej szkodzących środowisku naturalnemu, a więc także nam samym – jesteśmy przecież częścią planety.
Pomyślmy, ile surowców wyrzucamy budując i remontując dom lub mieszkanie. Na szczęście, dzięki technologiom recyklingu, wiele z nich może trafić do recyklingu, podobnie, jak to dzieje się z plastikowymi butelkami oraz makulaturą. Jako inwestorzy, dołóżmy więc starań o to, by zużyte materiały budowlane trafiły tam, gdzie ich miejsce – a więc do punktu zbiórki lub przetwarzania, a następnie ponownie do budynku, w postaci nowego produktu.
Wiemy już, co możemy zrobić ze starą stolarką okienną. A co z nowoczesnymi oknami, które je zastąpią? Warto zadbać o ich prawidłowy montaż, gdyż tylko taki montaż jest ekologiczny, jak dobry produkt. Budujmy i remontujmy świadomie, z korzyścią dla siebie, planety i przyszłych pokoleń!
***
Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ– BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”: Anwis, BFT, Deceuninck, FAKRO, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Krispol, Metal-Plast, Pol-Skone, PORTA, Profix, Selena, Soudal, WIŚNIOWSKI. Patroni honorowi: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, EPPA (European Trade Association of PVC Window System Suppliers), Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patroni medialni: Budnet.pl, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, „Dom szyty na miarę”, Drzwi21.pl, Ekobudowanie, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ładnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, „Świat Szkła”, „Teraz Środowisko”.
Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com
Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/
***
Produkty rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”:
Profile Phoenix od Deceuninck – 100% recyklingu PVC
Do produkcji profili firma Deceuninck wykorzystuje PVC przetworzone we własnym zakładzie recyklingu w belgijskim Diksmuide. Producent posiada dobrze zorganizowaną sieć odbioru odpadów poprzemysłowych i pokonsumenckich. Wszystkie produkty tej marki w całości nadają się do recyklingu, a nowa seria profili wykonanych w 100% z PVC pochodzącego z recyklingu – Phoenix – jest już dostępna na rynku niderlandzkim.
Metal-Plast – skup okien PVC z demontażu:
Skup okien PVC z demontażu prowadzi firma Metal-Plast ze Świebodzic na Dolnym Śląsku. Wystarczy zgłosić chęć odbioru zużytej stolarki okiennej PVC podając kilka niezbędnych informacji dotyczącej ilości i rodzaju odpadu. Pracownik biura obsługi klienta dopasuje ofertę do potrzeb klienta i zleci podstawienie odpowiedniej ilości kontenerów do odbioru okien z demontażu. Klienci decydując się na oddanie starych okien PVC do Metal-Plast mogą mieć pewność, że zostaną one poddane procesowi recyklingu przy użyciu najnowocześniejszych technologii i w trosce o środowisko naturalne. Profesjonalnym recyklingiem profili okiennych Metal-Plast zajmuje się nieprzerwanie od 1993 roku firma od lat jest członkiem organizacji Recovinyl wg. której recykling jednej tony PVC przyczynia się do zmniejszenia emisji CO₂ aż o dwie tony.
System WINS Flex od Selena:
System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, niewymagający przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.
Okna PVC PRIMO od WIŚNIOWSKI:
Wysoka jakość, wybitny komfort, wyjątkowy design – takie są okna na W, W jak WIŚNIOWSKI. Klasa antywłamaniowa do RC2, współczynnik przenikania ciepła nawet na poziomie 0,69W/m2K i komfort akustyczny na poziomie 38dB to parametry, które gwarantują: bezpieczeństwo, szczelność i spokój domowego zacisza. PVC PRIMO spełniają warunki programu „Czyste Powietrze”.
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wymieniamy-okna-gdzie-oddac-zuzyte-wyroby